Nemojte da vas zavara lepo lice: Ova žena je JEDINA SRPSKA ATENTATORKA (FOTO)

'Kad već nisi srećan da imaš sina, ja ću te osvetiti', bila je zakletva najpoznatije atentatorke u Srbiji, pre nego što će povući oroz na kralja Milana Obrenovića.

Mnogo je poznatih žena u srpskoj istoriji koje su nosile ime Jelena, ali od svih tih imenjakinja, jedna Jelena se izdvojila svojim činom, koji je mogao da promeni čitav tok srpske istorije.

Jelena Marković, poznatija kao Ilka bila je prva atentatorka u Srbiji.

POVOD ILKINE ZAKLETVE NA OSVETU

Jelenin suprug Jevrem Marković, rođeni brat Svetozara Markovića i nekadašnji poslanik radikala, streljan je 1878.godine pod sumnjom da je učestvovao u Topolskoj buni, a po naredbi kralja Milana Obrenovića.

Ne može se sa sigurnošću utvrditi da li je Jevrem zaista bio učesnik Topolske bune, ili je sve to bila samo intriga. Potpukovnik Jevrem Marković streljan je 12. maja 1878. godine u Aranđelovcu. Čuvši to Jelena je krenula u Aranđelovac, kako bi njegovo telo prevezla i sahranila u Jagodini, pored pokojnog Svetozara Markovića. Udovica se nad humkom ubijenog muža zaklela na osvetu rečima:

„Kad već nisi srećan da imaš sina, ja ću te osvetiti”.

 

Foto:sr.wikipedia.org

PUCANJ NAD IKONOM

Ilka se četiri godine spremala za atentat. Znala je da je obzirom na obezbeđenje najbolje da atentat na kralja Milana Obrenovića izvrši u Sabornoj crkvi, jer se tu može provući neopaženo. Za te četiri godine, Ilka je pažljivo kovala plan osvete, pa je iz tih razloga, iznajmila malu sobu preko puta crkve. Udovica u crnom svaki dan je odlazila u crkvu tražeći njen najskriveniji deo iz kog bi mogla u tmini porte da ispuni svoju zakletvu. Tog 11. оktobrа 1882. godine, čuvši da se kralj vraća sa diplomatskog putovanja iz Beča, Jelena se neopaženo sa pištoljem sakrila u porti Saborne crkve i čekala da se Milan pojavi.

U trenutku kad je kralj celivao ikonu udovica potpukovnika Jevrema Markovića izvukla je revolver i pucala na kralja. Neiskusna Jelena promašila je Milana Obrenovića i odmah je razoružana. Kuršum koji mu je namenila Jelena Marković, kralj je dao dvorskom draguljaru kako bi ga otočio dragim kamenjem i napravio iglu za kravatu.

POSLEDICE I SUMNJIVA SMRT

Jelenino ispitivanje trajalo je mesecima, sem nje u pritvoru su završili neki njeni prijatelji i članovi porodice. Niko od njih, sem Lene Knićanin udovice pukovnika Antonija Knićanina,nije priznao umešanost. Lenka je tad izjavila da je znala za Ilikine planove.

Jelena Ilka Marković, osuđena je na smrt 12. aprila 1883. godine. Međutim, Ilka je pomilovana i poslata u zatvor u Požarevcu. Nekoliko nedelja kasnije u požarevačkom zatvoru 28. marta 1883. godine Jelena je pronađena obešena u ćeliji. Zvanično je bila reč o samoubistvu, međutim, jedan od lekara iz komisije za uviđaj, izdvojio je svoje mišljenje zapisavši da nije reč o samoubistvu.