Tri kosti leve ruke ovog fosila rešiće vekovnu misteriju ljudske evolucije?

Na obalama Sene, arheolozi su pronašli ostatke najstarijeg Normana ikad otkrivene. Tri kosti leve ruke ovog preneandertalca trebalo bi da rasvetle brojne nedoumice o poreklu savremenog čoveka.

Naučnici smatraju da će zahvaljujući ovom otkriću čak razotkriti jednu „kariku koja nedostaje” u evoluciji ljudi.

Nalazište je izuzetno jer je iz perioda iz kog kosti potiču inače pronađeno vrlo malo fosila, kaže Bruno Morel, paleontolog Nacionalnog centra za naučna istraživanja, a prenosi Independent.

Morel kaže da su ove kosti stare 200.000 godina iz srednjeg pleistocena „jedini poznat primerak u severnoj Evropi”.

Žan Filip Fevre, njegov kolega, kaže da otkriće „popunjava prazninu u znanju o tome kako su ovi praljudi evoluirali u ovom geografskom području i kako su se prilagođavali okruženju”.

Ipak, još je nepoznato odakle neandertalci potiču, iako deluje da su evoluirali u Evropi i to u izolaciji. Nasuprot reputaciji da su bili glupi rođaci prvih modernih ljudi, neandertalci su slikali što, smatraju naučnici, predstavlja veliki kognitivni korak u evoluciji čoveka.

Proteklih godina stručnjaci su otkrili da su neandertalci sahranjivali svoje mrtve, nosili nakit od školjki i perja, ukrašavali se crnim i crvenim pigmentima, brinuli o starima i bolesnima.

Kosti ruku pronađene su 10. septembra 2010. ali je analiza trajala sve do početka ovog meseca, kada je i objavljeno otkriće u naučnom žurnalu Plos One.

Kosti potiču od jedne osobe čiji pol nije poznat i to iz perioda između 236.000 i 183.000 pre nove ere.

– Analize nam pokazuju da je ovaj čovek bliži neandertalcima nego modernom čoveku – kaže Morel.

On ukazuje da su na kostima primećena oštećenja koja podsećaju na ona koja imaju profesionalni sportisti i da su verovatno nastala usled repetitivnih pokreta, poput bacanja kamena.